Sivrisinekler Neden Bazı İnsanları Diğerlerinden Daha Çok Isırır ?

112

Kimi insanlar sivrisinekler tarafından hiç ısırılmazken, kimileri de tüm sivrisineklerin kendilerine saldırdığını düşünebilir. Bu farkın bilimsel bir açıklaması var elbette…

Nedenleri sıralamadan önce küçük bir not düşelim. Aslında çevrede gördüğünüz her sivrisinek ısırmaz. Sadece dişi sivrisinekler ısırır. Bunun nedeni yumurta üretmek için kana ihtiyaç duymalarıdır. Erkek sivrisinekler kanla beslenmez. Bunun yerine bitkiler tarafından üretilen nektar ve meyve sularını yerler.

Sivrisinekleri Belirli İnsanlara Yönlendiren Şey Nedir?

Karbondioksit

Nefes verdiğimizde hepimiz karbondioksit yayarız. Ayrıca egzersiz gibi aktiviteler esnasında da karbondioksit üretim miktarımız artar. Sivrisinekler çevrelerindeki karbondioksitteki değişiklikleri tespit edebilir. Karbondioksit oranındaki bir artış, sivrisineği yakınlarda potansiyel bir konağın olduğu konusunda uyarabilir. Sivrisinekte o bölgeye doğru hareket eder.

Arabalar da karbondioksit üretiyor. Bu durumda sivrisinekler insanları cansız varlıklardan nasıl ayırıyor? biçiminde düşünebilirsiniz. Bu sorunun cevabı aslında bir sonraki nedende saklı.

Vücut kokusu

Sivrisineklere, insan derisinde ve terinde içinde bulunan bazı bileşiklere çekici gelir. Gün içinde terlerken laktik asit, ürik asit, üre gibi zararlı maddeler vücudumuzdan dışarı atılır. Böylece tenimizin kendine özgü kokusu oluşur. Sivrisinekler kokulara karşı duyarlı olduğundan bu durum sivrisineklerin bazı insanları daha kolay bulmasını sağlar.

Araştırmacılar, bazı insanları sivrisinekler için daha çekici kılan vücut kokusundaki değişikliklerin nedenlerini hala araştırıyorlar. Nedenlerinin genetik, ciltteki belirli bakteriler veya her ikisinin bir kombinasyonunu biçiminde olabileceği düşünülüyor.

Örneğin 2015 yılında yapılan bir araştırmanın ortaya koyduğu gibi, sivrisinekler tarafından sık ısırılan biriyle akrabalığınız varsa, siz de daha duyarlı olabilirsiniz. Ayrıca derimizdeki bakteriler de vücut kokusunda rol oynar. 2011 yılında yapılan bir araştırma da, ciltlerinde çok çeşitli mikrop bulunan insanların sivrisinekler için daha az çekici olduğunu buldu.

Renkler

Araştırmalar, sivrisineklerin siyah renge doğru yöneldiğini gösteriyor, ancak bunun nedeni hakkında çok az şey bilinmektedir. Ne olursa olsun, siyah veya başka koyu renkler giyiyorsanız, sivrisineklere karşı daha çekici olabilirsiniz. Sivrisineklere en az çekici gelen renk ise sarı.

Vücut ısısı

Vücudumuzun ürettiği ısı bir sivrisineğin bizi ısırmaya karar verip vermemesinde önemli rol oynayabiliyor. Yapılan bir başka araştırma da sivrisineklerin yakınlarındaki ısı kaynaklarını fark ettikleri ve onlara doğru yöneldiklerini gösterdi. Kısacası, vücut ısısı biraz daha fazla olanların ısırılma olasılıkları daha yüksek.

Öğrenme

Sivrisinekler, belirli bir konak tipini tercih etmeyi öğrenebilirler! Sivrisinek kaynaklı hastalıkların bulaşmasına ilişkin bir çalışma, bir popülasyonda konakçıların yüzde 20’sinin hastalık bulaşmasının yüzde 80’inden sorumlu olduğunu buldu. Bu, sivrisineklerin bir popülasyondaki insanların yalnızca bir kısmını ısırmayı seçtikleri anlamına gelebilir.

Alkol

2002’de yapılan bir araştırma, alkol tüketiminin sivrisinekler üzerindeki etkilerine baktı. Araştırmacılar, bira tüketenlerin, tüketmeyenlere göre sivrisinekler için daha çekici olduğunu buldular.

Gebelik

Araştırmalar, sivrisineklerin hamile olmayan kadınlara göre hamile kadınları daha çekici bulduğunu göstermiştir. Bunun nedeni hamile kadınların vücut ısısının yüksek olması ve daha fazla karbondioksit vermesi olabilir. Hamile kadınlar, bebeğin oksijen alıp karbonsioksit vermesi nedeniyle yüzde 20 oranında daha fazla karbondioksit salgılar.

Kan Grubu

Araştırmalar, kan grubu “0” olanların, kan grubu “A” olanlara kıyasla sivrisinekler tarafından ısırılma olasılığının yaklaşık iki kat fazla olduğunu ortaya koyuyor. Sivrisinekler, kişinin hangi kan grubundan olduğunu ise, insan vücudunun salgıladığı bazı maddeler aracılığıyla tespit ediyor

Özetle vücut ısınız fazlaysa, sık egzersiz yapıyor ya da hareket ediyorsanız veya alkol tüketiyorsanız ısırılma ihtimaliniz daha fazla. Kan grubunuz 0 ise bu ihtimal daha da artıyor. Hamilelik ve aşırı kilolu olanlarında ısırılmadan kaçma şansları oldukça az.

Peki, onlardan kurtulmak için sivrisinek ilacı haricinde bir alternatif var mı?

Uzmanlar bu soruyu yöneltenlere muz yemelerini veya B-12 vitamini kullanmalarını tavsiye ediyor. Her ikisi de vücut kimyanızı sivrisineklerin itici bulduğu bir seviyeye çekiyor.

Ayrıca her gün bolca C vitamini tüketin. C vitamini suda eriyebilen bir vitamin olduğundan vücudunuzda birikmez, fazla terlemeyi önler, sivrisinekler de bundan nefret ederler.


Yazıyı Paylaş